Mi a tököm az a Bolondok napja?
Április elseje az a nap, amikor régi jó szokás szerint mindenki igyekszik a másikat átverni, egyéni tehetségtől függően többé-kevésbé vicces módon. A kicsit sem vicces átverésekre meg ott az év összes többi napja. De mégis honnan ered ez az egész, ki találta ki és miért?
Egyértelmű választ erre a kérdésre nem nagyon lehet adni, már csak azért sem, mert (többnyire) nem "hivatalos" ünnepről van szó. Népszokások esetében pedig nem egyszerű megfejteni, hogy mikor és miért is kezdték el annak idején. Elméletek persze vannak. Például az, hogy szokás eredete a változékony áprilisi időjárás, illetve az, hogy egyfajta tavaszt elejét vidáman ünneplő népszokás, antik, indiai és/vagy kelta hagyományokra (is) visszavezethetően.
Április 1-ét illusztráló angol képeslap (https://cultura.hu/)
Egyesek szerint az szokás a az ókori Rómában elterjedt Saturnalia folytatása, amikor a szolgák és uraik egy napra szerepet cseréltek. Bár az említett ünnep decemberben volt esedékes, és fenti mozzanat is csak egy volt a sok más egyéb közül: lakomák, ivászat, felvonulások és a többi. Másik lehetséges magyarázat szerint a szabin nők elrablásához van köze. Megint más vélekedések szerint a húsvéti passiójátékból eredeztethető, egész pontosan azon részéből, amikor Krisztust Pilátushoz, aztán Heródeshez, majd megint Pilátushoz küldözgetik.
De a középkorhoz köthetően is létezik legalább két elmélet. Az egyik a Német-Római Birodalmat illetően, ahol a birodalmi gyűlés döntése nyomán 1540. április 1-én egységesítették a pénznyomást. Pontosabban bejelentették, hogy megteszik, de végül elmaradt, viszont csak azután, hogy a helyzetben jó üzletet látó spekulánsok nagy lelkesedéssel ténykedni kezdtek. Majd nem sokkal később jól pofára estek. A másik elmélet szerint a szokás Franciaországból ered, ahol a középkorban az év április 1-ével kezdődött, az emberek pedig ajándékokkal lepték meg egymást. Aztán 1564-ben az év kezdőnapját áthelyezték január 1-ére, de az áprilisi ajándékozás ennek ellenére megmaradt, de idővel egyfajta vicces, hamiskodós népszokás lett belőle.
Egyéb vélemények szerint összekapcsolható Geoffrey Chaucer Canterbury Mesék című művével is, vagy a Biblából ismert özönvíz-történet egyik jelenetével, amikor Noé által a bárkáról elküldött galamb eredménytelenül tér vissza. De az egyes országoknak is megvannak a maguk saját, helyi eredettörténetei.
Akárhonnan is jött, a szokás gyakorlatilag az egész világon elterjedt, és nem csak az ismerősök közötti vicces átverésekben. Az évek során tévéadók és újságok is átvették a gyakorlatot, és szinte minden évben megjelenik ezen a napon valamilyen viccesnek szánt hír - ami hol sikeres lesz, és tömegek nevetnek rajta, hol komolyan veszik és közfelháborodik a nép. De a különféle cégek is meglátták a vicces átverésekben rejlő reklámértéket, már az internet előtt is, utána meg aztán főleg. Jelen írás második felében nézzünk is pár érdekes álhírt a múltból! Mégpedig egy top10-es listába szedve, mert miért ne.
1.) 1957. április elsején a BBC csatorna Panorama című műsorában jelentették be, hogy az enyhe télnek és a rettegett spagettibogár elleni sikeres védekezésnek köszönhetően a svájci gazdák rekordszintű spagettitermésnek örülhettek. Sőt, a szüretről helyszíni tudósítás is készült, amit be is mutattak. A "hír" hatására sokan telefonáltak a BBC-nek, arról érdeklődve, hogyan növeszthetnek saját spagetti fát, amire a szerkesztőség rövid válasza az volt, hogy "helyezzen el szál spagettitésztát egy doboz paradicsomszószban és reménykedjen."
2.) 1974. április 1-én az alaszkai Sitka lakói különös látványra ébredtek: sűrű fekete füst szállt fel a közeli Mount Edgecumbe vulkán kráteréből. Az emberek az utcára szaladtak, és a hegyet figyelték, attól rettegve, hogy az egyébként hosszú ideje inaktív vulkán bármelyik pillanatban kitörhet. Szerencsére kiderült, hogy a helyzet nem ilyen súlyos, pusztán egy vicces kedvű ember tevékenysége nyomán jelent meg a füst. Egy Porky Bickar nevű egyén ugyanis több száz régi gumiabroncsot helyezett el a kráterben, majd begyújtotta őket. A helyi legenda szerint hat évvel később, a Mount St. Helens kitörése után egy sitkai lakos levelet írt Bickarnak, miszerint "Ezúttal túl messzire mentél!"
3.) 1977. április 1-én a Guardian-ban jelent meg egy hétoldalas melléklet, ami egy San Serriffe nevű apró köztársaságról szólt, ami az Indiai óceán területén helyezkedik el és néhány pontosvessző-alakú sziget alkotja. Két fő szigete Upper Caisse ("nagybetű") és Lower Caisse ("kisbetű"), fővárosa Bodoni. Ezen felül a sziget minden pontja nyomdászati kifejezések után volt elnevezve, de ettől függetlenül rengetegen érdeklődtek a kiadónál a különleges, idilli turistaparadicsomként leírt szigetcsoport után. A sziget részletes bemutatása mellett (ami többek között azt is tartalmazta, hogy a sziget évente 1400 méterrel vándorol kelet felé) négy oldalnyi "helyi" hirdetés is helyett kapott, többek között a Kodak közreműködésével.
San Serriffe térképe (5)
4.) 1976. április 1-én a BBC Radio 2 kora reggeli interjújában Patrick Moore brit csillagász bejelentette, hogy 9 óra 47 perckor egy különleges csillagászati esemény fog bekövetkezni. A Plútó a Jupiter mögött halad el, és ez az együttállás ideiglenesen semlegesíti a Föld saját gravitációját, aminek következtében ebben a percben a levegőbe ugorva "különleges lebegő érzésben" lehet része mindenkinek. A kérdéses időpontban több százan telefonáltak be, hogy átélték az említett élményt, sőt, egy nő saját beszámoló szerint nem csak lebegett, de barátaival együtt körbe is repülte a szobát.
5.) 1698. április 1-e a legkorábbi ismert áprilisi tréfa időpontja. Egy korabeli újság beszámolója szerint néhány személyt a londoni Towerhez (egész pontosan a közelében húzódó árokhoz) küldtek , hogy ott megtekintsék az oroszlánok lemosását. A "poén" az volt, hogy természetesen nem voltak a helyszínen oroszlánok, és ennélfogva nem is mosta le őket senki. A vicc viszont annyira megtetszett az angoloknak, hogy az átverést a következő száz évben többször is megismételték, sőt, a 19. század közepén egyesek még jegyeket is árultak az eseményre.
6.) 1989. március 31-én több ezer sofőr bámult meglepetten a levegőbe, miközben London határában haladt az autópályán. Sokan félre is húzódtak, hogy a nem mindennapi eseményt figyeljék. Ami nem volt más, mint egy repülő csészealj. Rövid repkedés után az ismeretlen UFÓ London külvárosában landolt, a rémült helyiek pedig annak rendje és módja szerint értesítették a rendőrséget a küszöbön álló invázióról. A rend bátor őrei ki is szálltak a helyszínre, egy különösen bátor tiszt pedig meg is közelítette az objektumot. Majd jól el is szaladt, amikor a járműből egy kis termetű, ezüstös színű űrruhát viselő lény lépett elő. Persze gyorsan kiderült, hogy szó sincs földönkívüliekről. A űrruhás egy egy törpetermetű ember volt, az UFÓ pedig egy speciális, egyedi gyártmányú léggömb, ami Richard Branson, a Virgin Records igazgatójának megrendelésére készült. Aki eredetileg a április elsejére szánta a tréfát, és a londoni Hyde Parkban akart leszállni, de az szélirány hirtelen változása miatt némiképp "eltévedt".
7.) 1998. április 1-én a Burger King egész oldalas hirdetésben jelentette be az USA Today hasábjain a legújabb termékét: a balkezes Whoppert, amit speciálisan a 32 millió balkezes amerikai fogyasztó igényeinek fejlesztettek ki. Mégpedig úgy, hogy a jól ismert alapanyagokat 180 fokkal elforgatták, bal kézre optimalizálták, és kész is. És bár a cég egy nappal később hivatalosan is megerősítette, hogy viccről van szó, állítólag több ezren érdeklődtek az új szendvics után, sőt egyesek követelték, hogy jobbkezes változat is készüljön belőle.
Balkezes szendvics - meglepő módon pont úgy néz ki, mint a "normális" (5)
8.) 1961-ben Milánóban még mindennapos volt, hogy a környező vidéki településekről érkező emberek lóháton közlekednek a városban. Április 1-én aztán a La Notte nevű újság bejelentette, hogy a város vezetősége, annak érdekében, hogy a lovak és az járműforgalom közti szabályos és biztonságos együttélést biztosítsák, törvényben rögzíti, hogy a lovakra fék- és jelzőlámpát kell szerelni, amennyiben a városban kívánnak közlekedni. A hír hatására sokan el is látogattak a helyi autószerelő műhelyekbe, ahol valószínűleg nagyot néztek a szerelők a kedves ügyfél igényének hallatán.
9.) 2014 április 1-én a King's College Kórusa a Youtube-on közzétett egy videót, amiben arról számolnak be, hogy a komplex szabályozások miatt túlzottan bonyolulttá vált a fiatal fiúk szereplése a kórusban, ami nagy kár, mert a magas (azaz pubertás kor előtti) férfihangoknak fontos szerepe van az előadásokban. Először műtéti úton próbálták orvosolni a problémát, de ez valamiért nem tetszett az érintetteknek. Szerencsére a Kémia Tanszék javaslata megoldotta a problémát: héliumot fognak használni.
10.) 2009 április 1-én a Swiss Tourism Board kiadott egy videót, amiben megmutatták, miért is olyan gyönyörűen a svájci Alpok. Természetesen azért, mert a Svájci Hegytisztítók állandóan készenlétben állnak, hogy eltakarítsák a legkisebb madárürüléket is. A hegyeket ugyanis, akár csak a fogakat tisztítani kell, különben eltűnik az egész hegy. De a videón kívül ténylegesen elkészült egy online alkalmassági teszt is, azok számára akik jelentkeznének a különleges különítmény kötelékébe, sőt, később tényleges "kiképzést" is szerveztek.
+1.) 2004. április elsején jelentette be a Google a saját e-mail szolgáltatását, a Gmail-t, bár ekkor még csak korlátozottan, béta teszt jelleggel. A különbség annyi, hogy ezt komolyan is gondolták, nem úgy, mint 2000 óta lányegében hagyománnyá vált egyéb bejelentéseiket, amik között szerepelt (a teljesség igénye nélkül) a szag alapú internetes keresés, Google kerti törpe, Google energiaitalok, kereshető zoknik vagy a Google Maps-on játszható Snake klón.
Felhasznált források / további olvasnivaló:
- https://mult-kor.hu/20140401_tobb_magyarazat_is_van_aprilis_1_eredetere
- https://www.history.com/news/april-fools-day-greatest-pranks
- http://www.fszek.hu/konyvtaraink/kozponti_konyvtar/kozossegi_informaciok_tara/jeles_napok/?article_hid=3698
- https://edition.cnn.com/2019/04/01/us/best-april-fools-day-pranks-trnd/index.html
- http://hoaxes.org/aprilfool/